Jaka pompa ciepła do domu 100m2, jaka do 150 m2?Zapotrzebowanie na ciepło i pompy ciepła

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2?

Właściwości termoizolacyjne budynku

Ocena izolacji termicznej budynku jest kluczowym czynnikiem w określeniu zapotrzebowania na ciepło. Im lepiej ocieplony budynek, tym mniejsza moc grzewcza będzie potrzebna do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz. Warto uwzględnić współczynnik przenikania ciepła ścian, okien, dachu, drzwi i podłóg.

.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku?

Zużycie opału w istniejącej instalacji grzewczej

Jeśli budynek ma istniejącą instalację grzewczą, można określić zapotrzebowanie na ciepło na podstawie historii zużycia opału. To podejście może być szczególnie przydatne, gdy przeprowadza się modernizację systemu grzewczego.

Wartość opałowa paliwa i sprawność urządzenia

Jeśli istnieje możliwość, można określić zapotrzebowanie na ciepło na podstawie wartości opałowej paliwa i sprawności urządzenia grzewczego. Dzięki tym informacjom można obliczyć, ile energii cieplnej jest potrzebne do osiągnięcia komfortowej temperatury w budynku.

Bilans cieplny budynku

Przeprowadzenie bilansu cieplnego budynku pozwala na dokładne określenie zapotrzebowania na ciepło, uwzględniając wszystkie istotne czynniki, takie jak izolacja, ilość okien, wentylacja, temperatura zewnętrzna itp.

Pompa pompie nierówna – czyli jaka moc pompy do domu?

Dlaczego odpowiedź na to jaka pompa ciepła do domu o określonej powierzchni jest trudna?
powierzchnia to tylko jedno z kryteriów przy obliczeniu zapotrzebowania energetycznego budynku, natomiast nawet jeśli mamy już obliczone zapotrzebowanie energetyczne odpowiedź dalej nie jest jednoznaczna – w skrócie, pompa 9 kW może być bardziej wydajna od pompy 16 kW przy temperaturach poniżej zera, dlaczego?
Wraz ze spadkiem temperatury powietrza na zewnątrz spada wydajność pompy ciepła, wartości mocy pompy ciepła podane przez producentów to moc pompy ciepła przy temperaturze 7 stopni celsjusza, jednak w doborze pompy ciepła dla budynku, gdy znamy już zapotrzebowanie energetyczne budynku ma przede wszystkim wydajność pompy ciepła, czyli to, aby pompa miała jak najmniejszy spadek wydajności wraz ze spadkiem temperatury, dlatego często pompy ciepła 16 kW mimo dużej mocy są mniej wydajne przy temperaturach poniżej zera od pomp 9 kW

Podsumowanie

Do budynku o konkretnym zapotrzebowaniu energetycznym możemy dobrać równie dobrze pompe o mocy 16 kW i 9 kW, w zależności od producenta pompy ciepła, w doborze najlepiej kierować się renomą pompy ciepła, a przede wszystkim firmą instalacyjną, która powinna mieć komplet uprawnień na montaż, uruchomienie i serwisowanie pompy ciepła danego producenta

Wypełnij formularz poniżej i otrzymaj niezobowiązującą wycenę od firmy od lat zajmującą się montażem pomp ciepła!    Udostępnij
    DO GÓRY