Doradztwo energetyczne

Ostatnie lata to czas dynamicznie rosnących rachunków za ciepło. W jaki sposób zatem najlepiej zareagować na taki stan rzeczy? 

    Niestety nie istnieje złoty środek, czyli rozwiązanie, które będzie wszechstronne oraz równocześnie skuteczne w każdym domu.
Musimy pamiętać, że budynki są różne, w zależności od sposobu ich budowy lub okresu w którym powstawały. Każdy z nich będzie miał swoje, indywidualne słabe punkty, które będą przyczyniać się m.in. do zwiększonego zużycia energii potrzebnej do ich ogrzania. 

     Wpływ na to jakie źródło ciepła będzie dla nas najlepszym i najtańszym wyborem, oraz jaki sposób ocieplenia będzie najbardziej korzystny ma wiele czynników: 
zaczynając od instalacji centralnego ogrzewania, przez luki w izolacji (gruba izolacja, nie zawsze równa się dobrej izolacji) i stolarce okiennej, kończąc chociażby na rodzaju wentylacji, czy też nieprawidłowym zarządzaniem energią opałową.  

Podjęcie decyzji o wyborze źródła ogrzewania oraz sposobie ocieplenia warto poprzedzić audytem energetycznym, który pozwoli nam poznać specyfikę naszego budynku, oszacować energię jaką sezonowo musimy do niego dostarczyć, a tym samym przewidzieć koszty ogrzewania przy poszczególnych rozwiązaniach.
Ekogroszek, gaz, pellet, pompa ciepła, czy też ogrzewanie elektryczne? Rozwiązań jest mnóstwo. Jeśli wyborem jest piec – to jak duży? Przewymiarowane źródło ciepła będzie generować wyższe rachunki oraz przyśpieszać jego wyeksploatowanie, z kolei za mała jednostka nie dostarczy wymaganej energii cieplnej w najmroźniejsze dni. 
Ocieplenie również jest złożoną kwestią. Jednak obecne ceny systemów izolacji lub konstrukcja domu rzadko pozwalają nam na ocieplenie całego budynku „najcieplejszym” materiałem, a przecież od czegoś trzeba zacząć. 

Wówczas, czy nie łatwiej byłoby podjąć decyzję, kiedy znamy dokładnie koszty inwestycji, eksploatacji oraz wysokość dofinansowania jakie jesteśmy w stanie otrzymać? 
Jeśli stajemy przed takim dylematem, warto się z nami skontaktować, ponieważ z pełnym zaangażowaniem i indywidualnym podejściem, pomagamy uporządkować chaos związany ze zmniejszeniem rachunków za ogrzewania oraz energię elektryczną. 
Zapraszamy do kontaktu! 

DO GÓRY